بدون نظر
 
نتوانستیم ربا را از نظام بانکداری حذف کنیم/ قانون بانکداری بدون ربا کافی نیست
تاریخ انتشار : ۰۹ شهریور ۱۳۹۶ در ۱:۲۱ ب.ظ
 

عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه صرف تصویب قانون بانکداری بدون ربا به تنهایی کافی نبود گفت: برای حذف ربا از نظام بانکداری از ابتدا باید یک مرکز تحقیقاتی کنار بانکها مرتب کار و مشکلات بانکداری بدون ربا را در عمل ارزیابی می‌کرد.

به گزارش محراب خبر به نقل از پویا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن نظری، رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، در برنامه «چوب خط» شبکه افق در رابطه با تاریخچه  بانکداری بدون ربا گفت: ادبیات بانکداری بدون ربا در کشورهای اسلامی قبل از قانون بانکداری بدون ربا جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و تا حدودی نیز عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی اساس بانکهای کشور بر اساس بهره کار می‌کرد و ستون فقرات بانکداری آن زمان بهره بود گفت: به همین سبب بود که متدینین در آن زمان نمی‌توانستند به سمت بانکداری بدون ربا حرکت کنند و به اجبار به سمت صندوق های قرض‌الحسنه حرکت کردند.

حجت‌الاسلام نظری با بیان اینکه طبیعی بود بعد پیروزی انقلاب اسلامی قانون بانکداری تغییر کند گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در همین راستا چندین قانون وضع شد و به قانون بانکداری اضافه شد.

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه صرف تصویب قانون بانکداری بدون ربا به تنهایی کافی نبود گفت: چراکه  با توجه به اینکه بانکداری یک سازمان است از ابتدا باید یک مرکز تحقیقاتی جدی و ذی نفوذ از ابتدا در کنار بانکها مرتب کار می کرد و مشکلات بانکداری بدون ربا را در عمل ارزیابی می‌کرد و موانع تحقق آن در عرصه عمل را پیدا می‌کرد و برای حل آن راه حل می‌داد و به همین شکل فعالیت خود را ادامه می‌داد تا به بانکداری بدون ربا در عرصه عمل نیز برسیم.

وی با بیان اینکه نمی‌توان با تصویب چند قانون بانکداری نظام بانکداری بدون ربا به وجود آورد گفت: چرا که در عرصه عملیاتی شدن آن به طور قطع اشکالتی به وجود می‌آید که رفع آن مشکلات با تصویب چند قانون  کلی بانکداری میسر نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از فعالیتهای عملیات بانکداری به صورت چشمگیری فنی است گفت: به همین علت است باید  در عرصه عمل ارزیابی شود و ارتباطی با قانون ندارد و در میدان عمل باید فعالیتهای اقتصادی آن ارزیابی شود.

وی با تأکید بر اینکه در عرصه عمل نتوانستیم ربا را از نظام بانکداری حذف کنیم افزود: یک سازمانی بر اساس بهره به نام بانک شکل گرفته است.

وی افزود: بانک یک سازمان است و این سازمان بر اساس بهره پایه‌گذارشده است حال ما می‌خواهیم یک نهادی را همچون بانکداری بدون ربا که به جای بهره بر اساس سود پایه‌گذاری شده است جایگزین کنیم اما این امکان‌پذیر نیست چون راهکار عملیاتی ما مونتاژ این نهاد در سازمانی است که با آن تعارض و ناسازگاری دارد.

وی با بیان اینکه وقتی در سازمان بانک به جهت اینکه دارای ساختاری مشخص است بخواهید ربا را حدف کنید و سود را جایگزین آن کنید امکان‌پذیر نیست گفت:‌ به همین سبب است که همواره این بحث مطرح بوده است که آیا بانک ربوی است یا خیر.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور ما پولی است گفت: بنابراین برای کشور ما بازار سرمایه ضروری است  و منظور از بازار سرمایه این است که عده‌ای که نمی‌تواند سرمایه خود را در تولید و خدمت به کار گیرند آن را به دست سازمانی بسپارند و عده‌ای نیز که توانایی کار کردن دارند اما سرمایه ندارند بیایند و از آن در تولید کالا و خدمات استفاده کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
آمریکایی‌ها با قوانینی مثل کاتسا به دنبال عقب نشینی ما هستند اقتصاد مقاومتی و نگاه به درون تنها راه مقابله با دشمن است قانون کاتسا نقطه شروع یا اتمام تحریم‌ها نیست اقدامات کارشکنانه آمریکا در کشورهای اسلامی به نتیجه نمی‌رسد فروپاشی جبهه کفر و اتحاد درونی در گرو تقویت استکبار ستیزی است رفتار ترامپ روشی عادی در حاکمیت آمریکا برای کسب منفعت است نابسامانی دنیای استکبار، بهترین فرصت برای اتحاد و پیشرفت است سپاه در دهه آخر صفر با بسیج تمامی امکانات به استقبال زائران می‌رود ۲۰۰ دستگاه اتوبوس آماده خدمت رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر هستند ۱۷ استان در برنامه دهه آخر صفر مشارکت دارند بی غیرتی و عفت زدایی اولویت کاری حجمه فرهنگی دشمن است هدف بسیج دانش‌آموزی هویت‌بخشی به دانش‌آموز است/ مردم پاسخ یاوه‌گویی‌های ترامپ را در ۱۳ آبان می‌دهند